Gökçeada Ekonomisi

Gökçeada’da sanayi kuruluşları olmadığı için ekonomi tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizme dayalı olarak işlemektedir. 

Adanın iklimi ve coğrafi bakımından uygun olması ile zeytincilik gelişmiştir. Bağcılık ve sebze yetiştiriciliğe de önemli tarımsal faaliyetler arasındadır. 

Zeytinyağı ve şarap imalathanelerinin bulunduğu adada kırmızıbiber, bostan, ayçiçeği, fasulye, domates, bamya, çilek ve üzüm bolca yetiştirilmektedir. 

Adada zeytin ağaçları dışında elma, kiraz, badem, ceviz, armut, yaban ahlatı, dut, karadut, şeftali, bardak eriği, vişne, kayısı ve ayva ağaçları da bulunmaktadır. 

Hayvancılık ise genelde küçükbaş üzerinde yoğunlaşırmıştır. Adaya has İmroz cinsi koyun bulunmaktadır ve yabani hayat yaşamaktadırlar. 

Süt ihtiyacını büyükbaş hayvancılık ile uğraşan Karadenizli vatandaşlar sağlamaktadır genelde. Sütleri işlemek için mandıralar da bulunmaktadır. 

Adada bunların dışında arıcılık ta yapanlar vardır. 

Genelde yazları faaliyete geçen 250 den fazla pansiyon bulunmaktadır. Otel ve restoran sayısı yazları ciddi artış göstermektedir. 

Kış aylarında ise avcılık sezonu açılmaktadır. Bu adada hareketliliğe sebep olurken balıkçılık ise önemli gelir kaynaklarından birisidir. İhtiyaç fazlası balık ada dışında da satılmaktadır.