Gökçeada Turizmi

Gökçeada’da ev pansiyonculuğu özellikle yaz aylarında halkın en önemli geçim kaynaklarından birisidir. Günden güne atılım içerisinde olan bu sektör, gelen yerli ve yabancıların büyük çoğunluğuna konaklama hizmeti verir.

Pansiyonların bulunduğu en önemli alanlar Yeni Bademli Köyü ve Uğurlu Köyüdür. Deniz kıyısına sıfır lüks ve her türlü konfora sahip oteller de önemli konaklama merkezleri arasında yerini almıştır. Kaleköy sahilinde bulunan otelin yanı sıra Eski Bademli köyü, Zeytinli Köyü, Uğurlu Köyü, İlçe Merkezi ve Kuzu Limanı yolu üzerinde birçok otel bulmak mümkündür. 

Adada yaşam sadece deniz, kum ve güneş ten ibaret değildir. Geceleri de gündüzleri kadar hareketli olmaktadır. 

Eğlence mekânları genelde farklı yerlerde olduğu için gürültü kirliliği pek yaşanmaz. Adada bar, disko, kafe, balık restoranları, tavernalar bulunmaktadır. Yine de ünlü turizm merkezlerine oranla oldukça sessiz ve mütevazı bir gece hayatı olduğunu söyleyebiliriz. 

Yazları Gökçeada’da Film Festivali düzenlenmektedir. Konserler, basketbol, voleybol, plaj voleybolu, tavla turnuvaları, uçurtma şenlikleri, Kabotaj Bayramı’nda su sporları müsabakaları, şenlikler, tiyatro gösterileri, güzel sanatlar sergileri düzenlenmektedir. 

Su kayağı ve sörf için malzeme kiralayabilir ve zevkli anlar yaşayabilirsiniz. 

Adada organik şekilde yetişen meyve ve sebzeler ada ihtiyaçlarını rahatça karşılar. İklim şartları nedeni ile yetişmeyen ürünler ise adaya dışarıdan getirilmektedir. Adada Pazar günleri Pazar kurulmakta ve gerek adada yetiştirilen ürünler gerekse dışarıdan gelen ürünler pazarlanmaktadır. 

Gökçeada Belediye Mezbahasında Veteriner kontrolünde kesim yapılabilen ada da her daim et ve et ürünleri de bulmak mümkündür. Belediye meydanında kurulan esnaf çarşısında ise her zaman balık bulmak mümkündür. 

Otomobilim ile gidersem ve sorun çıkarsa ne yaparım diye düşünmenize gerek yok. Oto tamircilerinden kaportacılarına kadar aracınız ile ilgili her türlü tamir, bakım işlerini halledebilirsiniz adada. Sanayi çarşısında sadede bunlar için değil motosikletten bisiklete kadar herkese hizmet var. 

İnternet klüpleri, pastane, bilardo salonu, oyun salonları, çay bahçeleri her yaştan ve her istekten insanlara hizmet vermek için mevcutlar. 

Yine adada kuyumcu, deniz av malzemeleri satıcısı, triko, hazır giyim mağazaları, tekel bayii, şarküteriler mevcut. 

Gazeteleri de günlük olarak bulmak mümkün. Adada yine bankaların ATM makineleri mevcut. Ayrıca birçok esnaf kredi kartı ile satış yapmaktadırlar.