Gökçeada'ya Ulaşım

Gökçeada’ya nasıl ulaşırım diye dert etmenize gerek yok. Çünkü adaya ulaşım özelliklerle son yıllarda oldukça kolaylaşmış ve her biri farklı ama güzel, tadını çıkartabileceğiniz alternatifler çoğalmıştır. 

Adada hava yolu ulaşım aslında tam anlamı ile 2010 yılından itibaren mümkün olmuştur. Sadece iç hatlar hizmetinin verildiği terminal binası 1200 m2 alan üzerine yapılmıştır. Buna rağmen 2040 a 30 ölçülerinde oldukça büyük sayılabilecek bir piste sahiptir. 

Adaya Bora Jet Sabiha Gökçen Havaalanından haftada 2 sefer uçuşlarına 2012 yılında başlamıştır. 2013 yılında ise devlet destekli Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa havaalanlarından haftada 3 er uçuş başlatılmıştır yaz aylarına olmak kaydı ile. 

Eğer otomobiliniz ile Gökçeada’ya gitmek isterseniz hangi bölgeden geldiğiniz önem kazanıyor. Eğer amacınız direkt adaya gitmek ve bir çevre gezisi düşünmüyorsanız İstanbul’dan gidecekler için TEM veya E5 üzerinden Tekirdağ, Malkara, Keşan ve Çanakkale’yi geçtikten sonra Eceabat’a 5 km kala Milli Park kavşağında feribot göstergeli Kabatepe levhasını gördüklerinde sağa dönerek limana ulaşabilirler. Buradan Gökçeada’ya giden feribotlara binebilirsiniz. 

Anadolu’dan gelecek ziyaretçiler ise Bursa, Bandırma tarafından gelenler Lâpseki Limanından Gökçeada ya aktarmalı olarak ulaşabilirler. Çanakkale Limanından ise Gökçeada’ ya direkt veya yine aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. 

Gökçeada, her ne kadar bir iç deniz olan Ege Denizinde bulunuyor olsa da hava muhalefetlerinin yaşanabildiği yerlerden birisidir. 

Şiddetli lodos ve poyraz fırtınalarının olabildiği ada çevresinde zaman zaman feribot seferlerinde aksamalar ve iptaller de olabilmektedir. 

Yılın 365 günü belki 5 gün sefer yapılamayacak durumda olan ada ulaşımı eskisine göre hayli iyileştirilmiştir. Bunun en önemli nedeni hava ve deniz koşullarından pek etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmiş modern ve bir o kadar konforlu olan Gökçeada-1 Feribotuna d borçlu olduğunu söyleyebiliriz. 

Buna karşılık ada basınının anlamsız olarak nitelendirdiği sefer iptalleri de olabilmektedir. Bu nedenle özellikle kış sezonunda mutlaka bölgede deniz işletmeciliği yapan Gestaş’tan bilgi almadan hareket etmemenizi tavsiye ediyoruz. 

Bunun yanında Gökçeada’ya otobüs ile gelecekseniz, Çanakkale’ye kadar gelip oradan feribotlar ile geçebilirsiniz. Vaktiniz yeterli ise ve araç ile gitmeyecekseniz, Çanakkale ye gelip oradan 65 dakika süren martılar eşliğinde müthiş bir feribot yolculuğu ile Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz. 

Kabatepe den de kalkan arabalı feribotlar ile Gökçeada ya ulaşabilirsiniz. Kabatepe deniz yolu ile Kuzu Limanına ulaşacaksınız. Kuzu limanı ile Gökçeada merkezi 7 kilometre. Bu hatta çalışan minibüslerden veya taksilerden faydalanmak mümkün. 

Ayrıca adada kiralık araç hizmeti veren şirketler de bulunmaktadır. Adanın ana yolları asfalt ile kaplı ve düzgün durumda. Kuzey Güney uzunluğu 15km ve Doğu batı uzunluğu yaklaşık 30 km yi buluyor. Taksi durağında bulunan bir taksi ile anlaşıp sabit fiyata ada turu yapmak mümkün. 

Adayı bir gün yerine planlayarak 3 – 4 günde gezmenizi öneriyoruz. 

Adaya ulaşımda sizi bekleyen en büyük sürprizlerin başında deniz ulaşım bedellerinin hayli düşük fiyatta olması olmanı söyleyebiliriz. Boğazı geçmek için ödediğiniz ücret ile Gökçeada’ya da ulaşabilirsiniz. Ancak bilet alırken mutlaka sorun ve Gökçeada’ya gideceğinizi belirterek gişelerden ayrıntılı bilgi de isteyin. 

Adada toplam 3 adet liman bulunmaktadır. Bunların en faal olanı Kuzu Limanıdır. Aynı zamanda Sahil Güvenlik tarafından da bu liman kullanılmaktadır. Adanın Ankara Bağlantısını sağlayan liman özel teknesi ile gelenlere de ev sahipliği yapar. 

Kaleköy Limanı şüphesiz turistlerin hemen en çok seveceği limanlardan birisidir. Yaz döneminde oldukça kalabalık olan liman da yine özel tekneleri ile adaya gelmiş misafirlere ev sahipliği yapabilir. Restoranların ve hediyelik eşya satan dükkânların oldukça yoğun olduğu bir limandır. 

Adadaki ticaret ise Uğurlu Limanında yoğunlaşmıştır. Daha çok balıkçıların kullandığı limandır. 

Gökçeada’nın çevre illere karadan uzaklığı.

İstanbul 350 km

Bursa 270 km

İzmir 320 km

Gökçeada’nın çevreye denizden uzaklığı.

Çanakkale 53 km

Kabatepe 27 km.