Gökçeada gezi notlarımıza, ada hakkında genel bilgiler vererek başlarsak sanırız yanlış olmaz. Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan Gökçeada, ülkemizin en büyük adası ve dünyanın ilk cittaslow adası olarak biliniyor. Öyle ada diyorsak aklınıza İstanbul’da yer alan adalar gibi küçük ve şirin adalar gelmesin zira Gökçeada oldukça büyük bir ada.

Sizin için hazırladığımız bu özel rehberde Gökçeada’ya nasıl gidilir, Gökçeada gezilecek yerler nerelerdedir gibi soruların yanı sıra Gökçeada’da neler yapabileceğinizi, hediyelik neler alabileceğinizi ve tatiliniz süresince adada nereleri keşfedebileceğinizi derlemeye çalışacağız. Gökçeada’ya gitmek isteyenler için hazırladığımız rehberimizi mutlaka okuyun ve kısa notlar halinde bir gezi planı hazırlayın.

GÖKÇEADA NEREDE YER ALIYOR? 

Kuzey Ege’de yer alan Gökçeada, tarihi Gelibolu Yarımadası’nın batısında Saros Körfezi açıklarında yer alıyor. Diğer Ege adaları gibi volkanik bir zemine sahip olan ada, birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple yıllar içerisinde oluşan depremler adanın özellikle kuzey kesimlerinde kayalarda meydana getirdiği özel şekillerle izlenebiliyor.

Özellikle şehir yaşamından adaya gelecekler için en büyük farklılık, adanın dinginliği, sessizliği ve yavaşlığı olabilir. Dünyadaki yavaş şehirleri bir araya getiren CittaSlow organizasyonu için uygun görülen tek ada olan Gökçeada, sizlere tam bir doğallık sağlıyor.

GÖKÇEADA'YA NASIL GİDİLİR?

Gökçeada ulaşımı, adada havalimanı bulunuyor olmasına karşılık denizyolu ile sağlanıyor. Havalimanı 2015 yılından bu yana faal olarak kullanılmıyor, ancak ilerleyen dönemde tekrar faal şekilde kullanılacağı düşünülüyor.

Gökçeada’ya ulaşım Gestaş firması tarafından Kabatepe Limanı’ndan sağlanıyor. Yaz aylarında her 2 saatte bir karşılıklı kalkan feribotlar, kış tarifesinde ise günde 3’e kadar düşüyor.

Kabatepe-Gökçeada feribot seferleri yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Açık bir denizde yol alacağınızı unutmamalısınız ki özellikle deniz tutanlar için zor bir yolculuk olabilir. Havanın iyi olduğu günlerde bu feribot yolculuğu oldukça keyifli, adanın sert rüzgarı ile tanışırsanız biraz sallanabilirsiniz.

-Ada İçi Ulaşım

Gökçeada içerisinde feribotun yanaştığı Kuzulimanı ile ada merkezi arasında düzenli özel halk otobüsü seferleri bulunuyor. Yine adanın uç bölgeleri olarak sayabileceğimiz Kefaloz, Kaleköy, Uğurlu gibi bölgelere de Gökçeada Belediyesi’nin düzenli seferleri bulunmakta, ancak bu seferler için önceden Gökçeada Belediyesi’nden bilgi almanızda fayda var.

- Gökçeada Feribot Saatleri:

Kabatepe – Gökçeada: 

07:00, 09:00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00

Gökçeada – Kabatepe:

07:00, 09:00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00

Yine de Gestaş ın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz : http://www.gdu.com.tr/

GÖKÇEADA'DA NEREDE KALINIR?

Gökçeada konaklama açısından her bütçeye hitap eden geniş bir yelpazeye sahip, tek eksiği belki de tüm ülkede yaygınlaşmış olan herşey dahil otel sistemi. Ancak herşey dahil otel sistemi de Gökçeada için biraz fazla yabancı ve bayağılaşan bir sistem olduğu için ada içerisinde tatil yaparken bunu hiç aramıyorsunuz.

Adanın yatak kapasitesinin büyük bölümünü pansiyon ve apartlar oluşturuyor. Gökçeada’da en büyük yatak kapasitesi Yeni Bademli Köyü ile Uğurlu Köyü’nde bulunan pansiyon ve apartlara ait dersek hata yapmamış oluruz. Yine adanın merkez, Zeytinliköy, Kefaloz Plajı, Kaleköy ve Eski Bademli gibi noktalarında sayıları gün geçtikçe artan butik oteller bulunuyor.

Gökçeada’da kısa bir tatil düşünenler, gezi planları dahilinde gezmek istedikleri noktaları çok iyi belirleyerek uygun bir zamanlama belirlemeli ve özellikle konaklama noktalarını bu plana uygun seçmeliler. Çünkü Gökçeada gezilecek yerler bakımından farklı lokasyonlarda yer alan pek çok noktaya sahip. Adada bulunan Marmaros koyu, Mavi koy, Kefaloz Plajı, Gizli Liman ve Laz koyu gibi denize girebileceğiniz pek çok koy birbirinden çok farklı noktalarda konumlanmış durumda.

Tarihi bir gezi amacıyla Gökçeada’ya geldiyseniz Rum köylerinde yer alan butik otellerde konaklamanız daha yerinde olacaktır. Eski Bademli’de bulunan Son Vapur Konukevi, adanın otantik havasını muhteşem Semadirek ve Kaleköy manzarasıyla birlikte size sunan önemli Gökçeada otelleri arasında yer alıyor. Ayrıca Zeytinliköy’de yer alan Zeydali Butik Otel ve Yeşil Ev de misafirlerine sundukları kaliteli hizmet anlayışı ve adanın yapısına uygun sunumları ile öne çıkan otellerin başında geliyor.

Denize sıfır otel arıyorsanız, Kefaloz plajında yer alan Çınarlı Kasrı, Otel Kefaloz ve Gökçeada Sörf Eğitim Oteli sizler için ideal noktalar diyebiliriz. Denizin hemen yanında veya 100 metre uzağında konumlanmış bu tesisler, adanın denizinin tadını çıkarmaya gelenler için ideal. Kefaloz bölgesinde çok sayıda günübirlik konaklama imkanı sunan tesis de bulunuyor. Bu bölgeye karavanınız veya çadırınızla gelmeniz de mümkün.

Adanın en güzel koylarından birinin hemen üzerindeki bir tepeye konumlanmış Uğurlu Köyü, Türk hükümetinin iskan politikaları ile buraya yerleştirdiği Isparta ve Burdurlu vatandaşlarımızın yaşadığı bir köy. Gökçeada’ya gelmeden veya geldikten hemen sonra adını duyabileceğiniz Gizli Liman da bu köyün plajının hemen sonunda yer alıyor. Uğurlu köyü, son yıllarda özellikle İstanbullu aileler tarafından açılan apart ve otellerle adanın en çok ilgi gören yerleri arasına girmeyi başaran şirin bir iskan köyü.

Kampçılar ve keşfetmeyi sevenleri de unutmadık elbette. Kamp için adayı tercih edenlerin dikkate alması gereken yerler arasında Gizli Liman, Marmaros Koyu, Mavi Koy ve Yıldız koyu ilk akla gelenler. Yıldız Koyu’nda bulunan Arkadia’da kamp alanı ve çadır hizmeti de sunuluyor. 

GÖKÇEADA'DA NELER YAPILIR? 

Gökçeada yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğallığın önplanda olduğu enfes bir ada. İçinde pek çok doğa sporunu yapabilir, bununla birlikte fotoğraf çekmek gibi hobilerinizi değerlendirebilirsiniz. Ancak gelin önce şu bahsettiğimiz adanın doğallığını biraz açalım.

Gökçeada’da çilekten tutun da şeftali, armut, karadut, üzüm… aklınıza ne gelirse her çeşit meyve ve sebze doğal ortamında yetişiyor, siz de bunları dalından yiyebiliyorsunuz. Bilmeyenler için Çanakkale bölgesinde yetişen pembe domatesin tadına mutlaka bakmalısınız derim. Adanın enfes keçi peyniri ve sütünü yine günlük olarak elde edebilirsiniz.

Gelelim adada yapabileceğiniz aktivitelere; Gökçeada yıl boyunca kesilmeyen rüzgarıyla mitolojide Poseidon’un adası olarak bilinir. Yıl boyunca devamlı esen bu rüzgarı ile adanın mükemmel coğrafik yapısı bir araya gelince de Kefaloz Plajı’nda dünyanın en iyi doğal sörf rüzgarı oluşuyor. Son yıllarda özellikle Romanya ve Bulgaristan’dan gelen pek çok sporcuyu ağırlayan Gökçeada, birkaç yıl içerisinde Gökçeada Belediyesi’nin de katkılarıyla adını bu alanda duyurmaya başladı.

Gökçeada’da yapabilecekleriniz:

  • Olta ve zıpkın balıkçılığı
  • Windsurf ve kitesurf öğrenebilirsiniz.
  • Serbest veya aletli dalış
  • Bisiklet ve trekking rotalarını tamamen kendinize göre belirleyip keyifli turlar düzenleyebilirsiniz.

GÖKÇEADA GEZİLECEK YERLER

Gökçeada’nın gezilecek pek çok noktasını sizler için kısa kısa derlemeye çalışacağız. Adanın en önemli tarihi yapıları Rum köyleri. Mübadele yıllarından sonra uzun yıllar boyunca neredeyse kaderine terkedilmiş köylerde yaşam bugünlerde yavaş yavaş tekrar canlanıyor. Zeytinliköy, Eski Bademli ve Kaleköy en çok gezilen köyler arasında yer alsa da bir zamanlar Türkiye’nin en büyük köyü olarak bilinen Dereköy, bugün neredeyse tamamen terkedilmiş ve boş sokaklarıyla sizi büyüleyen bir yerleşim olarak dikkati çekiyor. Eğer fotoğraf çekmeyi ve tarihi alanlarda nefes almayı seviyorsanız mutlaka bu köyleri ziyaret etmelisiniz. 

Türkiye’nin sayılı koylarından biri olan Yıldız Koyu, adanın kuzey kesiminde Kaleköy’ün arkasında bulunuyor. Yıldız Koyu, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Sualtı Milli Parkı olma özelliğini de taşıyor. Şansınız varsa gökyüzünde ayın hiç görünmediği bir akşamda Yıldız Koyu’na gökyüzündeki milyarlarca yıldızı izlemeye gitmelisiniz. Adanın sayısız güzellikleri arasında dünya üzerinde ne kadar küçük bir noktada olduğunuzu farkedebilir, gökyüzünde parlayan yıldızların büyüsüne kapılabilirsiniz.

Ada ve tarih dedik dedik ama buna bir de kral mezarı ekleyeceğiz. Aslınd kral mezarları dediğimize bakmayın, bu mezarlar Kefaloz Plajı’ndan Laz Koyu istikametine doğru giderken yolun sağ tarafında bulunan bir kaya içerisine oyulmuş 2 lahit. Yıllar içerisinde keşfedilmiş bu lahitlerin hangi döneme ait olduğu henüz keşfedilememiş.

Bir diğer tarihi nokta ise Yeni Bademli Höyüğü. Yeni Bademli Höyüğü, erken Tunç Çağı’ndan izlerin rastlandığı önemli bir yerleşim merkezi olarak dikkati çekiyor. Arkeolojik çalışmaların bugün hala devam ettiği Yeni Bademli Höyüğü’nde farklı medeniyetlerin izlerine rastlanmış olmasına rağmen höyüğün en dikkat çekici özelliği, dönemin insanları tarafından savaşlar nedeniyle terkedilmemiş olması. Yani buradaki insanlar daha iyi iş ve sosyal imkanlar sağlamak amacıyla daha büyük olan metropolitlere göç ederek bu bölgeyi terketmişler.

 

Gökçeada’ya gelip de eşsiz bir günbatımı izlemeden dönmek olmaz. Özellikle Kaleköy ve Eski Bademli’den en net şekilde günbatımı ve Semadirek manzarasını izleyebilirsiniz. Eğer günbatımını keyifli bir akşam yemeği veya birkaç kadeh ile taçlandırmak isterseniz Kaleköy’de İmroz Poseidon veya Eski Bademli’de Son Vapur Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Ada içerisinde bulunan Tuz Gölü, denizin buharlaşıp tekrar yoğunlaşmasıyla oluşan bir lagün. Bu lagün aynı zamanda göçmen kuşların göç yollarında bulunduğu için çok sayıda kuş fotografçısının da uğrak yeri. Özellikle yaz aylarında adaya gelen filamingoları izlemek ayrı bir keyif veriyor.

GÖKÇEADA'DA NE YENİR?

Meydani Pastanesi’nde üretilen bademli Efibadem kurabiyesi, artık adanın en bilindik markalarından biri halinde gelen ve ünü dünyaya açılan güzel bir kurabiye.

Eğer sütlü tatlılardan hoşlanıyor veya gerçek bir dibek kahvesinin keyfine varmak istiyorsanız adresiniz Zeytinliköy’de yer alan eski Rum kahveleri olmalı. Burada bulunan Madam’ın Dibek Kahvesi, Sıcak Orta Kahve, Nostos Cafe gibi mekanlarda hem dibek kahvesini hem de sütlü tatlıları deneyebilirsiniz. Zeytinliköy’de damla sakızlı dibek kahvesi içmeden dönmemelisiniz, eğer damla sakızını seviyorsanız damla sakızlı muhallebiyi de ayrıca deneyebilirsiniz.

Gökçeada’nın son yıllarda öne çıkan en önemli lezzetlerinden biri ise adanın kendine has olan İmroz Koyunu veya keçilerinden yapılan kuzu veya oğlak çevirme. Adanın oğlak eti son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Kaleköy yolu üzerinde yer alan Yörük Çadırı’nın ilk olarak misafirlerine sunmaya başladığı oğlak çevirme bugün adanın pek çok noktasında bulunabiliyor ancak yavaş pişirilmesi nedeniyle önceden sipariş etmeniz gereken mükemmel bir lezzet. Kırmızı et sevenler mutlaka değerlendirmeliler.

Adı üstünde adaya gelip de deniz ürünlerinin tadına bakmamak olmaz. Kaleköy deniz ürünlerinin sunulduğu restoranların ağırlıklı olarak bulunduğu adanın cazibe merkezi. Burada bulunan Son Vapur, Eleni, Helen gibi mekanların yanında yukarı Kaleköy’de bulunan İmroz Poseidon ve Yakamoz Restoran’ı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca biraz daha salaş bir ortamda takılmak isteyenler için çok özel bir noktadan bahsedeceğiz; Kefaloz’da bulunan Seyir Defteri. Sahibi İskender Bey’in günlük olarak tuttuğu balıkların tadını  unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gökçeada hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için tıklayın .

Feribotla Bozcaada’ya geçmek isteyen kişilerin ilk dikkatini çeken konu adanın genişliği ve büyüklüğü olmuştur. Köy havası veren Bozcaada’nın bir şehir kadar büyük olması kişileri şaşırtan durum olmuştur. Adanın etrafında dolaşmak ve geçmiş mizahlara karşı olan merakları karşılamak epey vakit alabilmektedir. Kişiler genellikle feribot yöntemiyle Bozcaada’ya ulaşarak günlük maliyeti düşük olan Bozcaada pansiyonları gibi seçenekleri değerlendirerek konaklama yapabilmektedir. Bozcaada’yı en kısa sürede bitirebilmek ve geçmiş tarihlerin tamamına göz atabilmek çok kısa süren işlem olmadığından ötürü kişiler kendi beklentilerine göre her türlü refah olan ortama sahip olabilecek Bozcaada otellerinde konaklama yapabilmektedirler. Adanın zengin geçmişe sahip olması ve birden çok gezilecek yerlere sahip olmasıyla birlikte artan konaklamalar Bozcaada’nın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Şarap fabrikaları, Bozcaada kaleleri gibi bir çok tarihi yerleri gezmek tamamen ücretsizdir. Tadına doyum olmayan havaya sahip olan Bozcaada’da uzun süreli konaklama yapmanın ardından Bozcaada gibi güzel bir adadan ayrılmak üzünç verici olabilmektedir. Sürekli seyahat etmeye ve istirahat etmeye gelen bir çok kişilerin burayı tercih etmelerinde ki esas amaç ulaşımın kolay olmasıyla birlikte insanlara getirilen yaşam hayatının yüksek değerler taşımasından ibarettir. Türkiye’nin en iyi korunmuş Bozcaada kalesinin kimler tarafından yapıldığı net olarak bilinmese de tarih geçmişinde ki en önemli yerlerden birisi olmuştur. Bir zamanlar asma kapı ile giriş yapılabilen kaleye şuan sabit bir köprü ile giriş yapılabilmektedir.

Bozcaada halkı hayatınızda görmediğiniz ilginç ses tonuna sahip, beyaz göze ve gri enseye sahip olan kargalarla yaşam mücadelesi vermektedir. Adanın tüm etrafını sararak, değişik görünümüyle insanlara motive vermektedir. Zeki olarak tabir edilen kargaların bir güvercin kadar cesur ve yaklaşımcı olduğu da bilinmektedir. Adanın günbatımına doğru yaptıkları her gün ilginç hareketlerin farkına varmamak çıkardıkları tiz sesleriyle mümkün değildir. Bozcaada konaklaması yapacak kişilerin planlamalarında yürümek varsa derhal Bozcaada otelleri arayışına girmeleri ilk yapacakları iş olmalıdır. Öncelikle yol yorgunluğunuzu en iyi şekilde atarak Bozcaada turuna çıkmak size çok iyi gelecektir. Her türlü bütçeye göre hizmet veren Bozcaada içerisinde muhakkak bulabileceğiniz bir birinden güzel ve ekonomik Bozcaada pansiyonları yer almaktadır.

İnsanların titiz yaşamlarına hayran kalan misafirler örnek davranışlara tabi tutulabilmektedir. Bozcaada’nın temiz tutulması ve çevresel bir bölgeye hitap edilebilmesi için gerekli tüm önlemler tamamen insanlar tarafından alınmaktadır. Kişilerin pisletme gibi bir huylarının olmamasından ötürü Bozcaada’nın tertemiz bir adaya sahip olmasının en büyük borcu insanlaradır. Adaya değer veren ve çevreci politikalarıyla gezi seyahatini yapan kişiler her zaman temkinli hareket etmektedir. Kişilerin anlayışlı olmaları ve bu konuda bir, birlerine sürekli yardımcı olmaları da oldukça dikkat çekmektedir. Kültürel anlayışının yüksek olduğu bölgede yer alan Bozcaada insanlarla, sanatlarla, yörelerle her gün çok daha iyi yerlere gelerek kendisinden söz ettirmeye devam etmektedir.

Gökçada'da Mutlaka Uğramanız Gereken 5 Mekan

İlk bakışta kendi kaderine terkedilmiş ve unutulmuş görünen bu şirin Kuzey Ege adası, gezildikçe değer ve anlam kazanan tam bir cennet. Tarihi binyıllar öncesine dayanan Gökçeada'da tüm medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Bin yıllık kral mezarlarından Cenevizliler dönemine kadar uzanan bir kaleye kadar pek çok farklı güzelliği bir arada bulabiliyorsunuz. 

1970'lerden günümüze Türk ve Rum nüfusun birarada dostça ve barış içinde yaşadığı, 8000 kişi gibi küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen oldukça kozmopolit minik bir Ege ilçesi aslında. Adaya geldiğiniz ilk anda Kuzu Limanı'nın sessiz ve ıssız görüntüsü sizi ürkütse de ada merkezine geldiğinizde şirin ama sandığınızdan büyük bir adada olduğunuzu anlıyorsunuz. Gökçeada'da Zeytinli, Eski Bademli, Kaleköy, Tepeköy ve Dereköy gibi Rumlara ait yerleşimler korunmuş.

Şirin Gökçeada pansiyonları ve otellerinde konaklarken adanın mükemmel havasına ve doğasına aşık olacaksınız. Ama bir de mutlaka uğramalısınız dediğimiz yerler vardır ya işte onlardan birkaç tanesini sizler için derledik. Gökçeada'nın doğal güzelliklerinin yanında bu durakları da es geçmeyin.

Rum Köyleri

Zeytinli, ada merkezine 4 km uzaklıkta mükemmel şekilde korunmuş ve özellikle dibek kahvesi ya da sütlü tatlı sevenlerin uğrak noktası. Tepeköy, eşsiz manzarasıyla tamamı Rum nüfusun yaşadığı tek köy. Tepeköy'ün ortasında Rum kahvehanelerine mutlaka uğramalısınız ayrıca adanın taverna kültürünü yaşatan en önemli ismi Barba Yorgo'yu da pas geçmemelisiniz. Kaleköy, bölgedeki koyları görecek şekilde iyi konumlandırılmış, korsan saldırılarına karşı Cenevizli'lerin inşa ettiği bir kalenin kalıntılarıyla karşılıyor sizi. Yukarı Kaleköy'de özellikle gün batımı keyfini kaçırmamalısınız. Dereköy ise mübadele yıllarında adayı terkeden Rumlar'ın anılarını size hissettiriyor adeta. Her adımınızda tarih kokan Rum Köyleri, sizleri farklı bir atmosfere sürükleyecek. 

 

İlios Restorant & Taverna

Kaleköy Limanı'nın en güzel yerinde konumlanmış Ilios Taverna, zengin deniz ürünlerinin yanında lezzetli Rum mezeleriyle hoş ve kaliteli bir lezzet durağı. Gökçeadalı Melisa Efstatin tarafından işletilen Ilios'ta gün batımına karşı yemeğinizi yerken bir yandan da çok özel rum müziklerini canlı olarak dinleyebilirsiniz. Adanın en kaliteli lezzet duraklarından biri olan restorantta, lezzetli menülerin yanında adada üretilmiş şarapların da tadına bakabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. (İlios Taverna hakkında tüm detayları yakında sitemizde bulabilirsiniz.

Balbadem Kafe

Balbadem, İstanbul'dan bir gezi için adaya uğrayıp adaya yerleşmeye karar veren iki Gökçeada severin yolculuğu aslında. Adanın merkezinde bulunan Balbadem Kafe, eski bir taş yapıda kurulmuş kendine özgü tatlarıyla kısa sürede adadan adından bahsettiren en önemli mekanlar arasında yerini aldı. Son derece güzel dekore edilmiş kafede otururken eski bir yapıyla modern dekorasyonun buluştuğu hoş bir ortamda çayınızı yudumlayabilir veya Balbadem'in kendine özgü lezzeti Ada Rüyası'nı deneyebilirsiniz ki Balbadem'in tüm ürünlerini sizlere rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Ayrıca sabah saatlerinde güzel bir kahvaltı etmek isterseniz serpme köy kahvaltısını Balbadem'de bulabilirsiniz. (Balbadem Kafe hakkında tüm detayları yakında sitemizde bulabilirsiniz)

 

 

İmroz Poseidon

Kaleköy'ün en tepe noktasında kayalıkların üzerine kurulmuş İmroz Poseidon'dan Kaleköy Limanı, Gökçeada havalimanı, Zeytinli Köy, Semadirek Adası ve Yıldız Koyu'nun bir kısmını yaklaşık 300 derecelik bir açı ile izlemeniz mümkün. Tam bir doğal gözetleme noktası olan İmroz Poseidon, lezzetli deniz ürünlerinin yanında kırmızı et sevenler için de adanın doğal ürünlerinden hazırlanmış zengin bir menü sunuyor. Özellikle gün batımını izlemek isteyenlerin uğrak noktası olan mekanda akşam yemeği yiyebilmek için mutlaka en az 1 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Son Vapur Konukevi & Restorant

Son Vapur ailesinin yeni sayılabilecek üyesi, Eski Bademli'nin en iyi yerinde konumlanmış tıpkı İmroz Poseidon gibi çok geniş bir açıyla bölgeye hakim bir tepede bulunuyor. Yıllardır adada turizm sektörünün en önde gelen mekanlarından Son Vapur'un Konukevi'nde konaklayabileceğiniz gibi dışarıdan gelerek restorantta güzel bir akşam yemeği yiyebilir, ada şaraplarını eşsiz Semadirek manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz. Adanın mimarisine uygun şekilde dekore edilmiş, antika eşyaları barındıran Son Vapur Konukevi, adanın en keyifli konaklama merkezlerinden biri.

 

 

Gökçeada doğal yaşamıyla birlikte doğal güzelliklerini de seriyor ayaklarınıza. Gökçeada'da tatiliniz boyunca her zaman şarjı ya da pilleri dolu bir fotograf makinesiyle dolaşmanızı tavsiye ederiz. 

Gezip görebileceğiniz hatta atacağınız her adımda yeni bir güzelliği yakalayabilir yaşadığınız anı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

 

1. Kaleköy

Özellikle yaz aylarında mükemmel bir esintiye sahip olan Kaleköy'den Ege Denizi üzerinde batan güneşi, Yunanistan'a ait Semadirek adasını izleyebildiğiniz gibi

adanın merkezini, Eski Bademli ve Zeytinli Köyü de izleyebiliyorsunuz. Bölgeye çok hakim bir tepede konumlanmış Kaleköy'de Cenevizliler döneminde yapılmış bir kalenin kalıntıları da bulunuyor. Kaleköy'ün diğer yamacına geçtiğinizde ise tüm güzelliği ile Yıldız Koyu karşılıyor sizleri.

 Kaleköy Panaroma

2. Tepeköy Çınaraltı

Tepeköy'e giden yol üzerinde köye henüz varmadan ayrılan yolu takip ederek gittiğiniz bu mevkide eski bir karakol bulunuyordu. Zaman içerisinde karakolun yıkılması ile sayfiye yeri olarak kullanılan yerde, tarihi bir çınar ve karadut ağaçları bulunuyor. Yüksek bir konumda yer alan tepeden Semadirek adasını net bir şekilde izleyebilir, mangal keyfinizi mükemmel bir manzara eşliğinde yapabilirsiniz.

 

3. Yıldız Koyu

Adanın  denize girilen en güzel koylarından olan Yıldız Koyu, aynı zamanda adada bulunan Sualtı Milli Parkı'nın da başlangıç noktası. Balık avcılığının yasak olduğu bu alanda aletli dalış öğrenebilir, Gökçeada'nın sualtı güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Özellikle ağustos ayında deniz mükemmel oluyor bizden söylemesi.

Yıldız Koyu 

4. Marmaros Şelalesi

Araçlarla ulaşımın bir yere kadar sağlandığı, gerisini ise gür bir ormanın içerisinden gezerek yürüdüğünüz bir şelale Marmaros. Şelale dediysek öyle çok büyük bir su akışı beklemeyin hele ki yaz aylarında.

Ancak yine de adanın görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi, eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız yanınıza biraz kahvaltılık alarak sabahtan yola çıkmanızı tavsiye ederiz.

 Marmaros Şelalesi

5. Mavi Koy

Adanın en bakir koylarından bir tanesi. Ulaşım için yürümeniz ve biraz da tırmanma becerinizin olması gerekiyor. Mavi koyu iki kelime ile özetlersek "mükemmel" ve "keşfedilesi".

 Mavi Koy

6. Gizli Liman

 gizli liman

7. Eski Bademli

Eski bademli aslında adanın balkonu olarak tabir edilen, hakim olduğu alanda yaklaşık 300 derecelik bir açı ile Yıldız Koyu, Kaleköy, Semadirek, Gökçeada Havalimanı, Zeytinli Köy ve Gökçeada merkezini izleyebiliyorsunuz. Özellikle günbatımını izlemek ve fotograflamak isteyenler için akşam saatlerinde mutlaka uğramalısınız.

Eski Bademli

8. Tuz Gölü

Kış aylarında pek fazla rağbet görmeyen Tuz Gölü, Aydıncık bölgesinde oluşmuş bir lagün. Kuşların göç yollarından biri üzerinde bulunan Tuz Gölü, özellikle flamingolar tarafından seçilen bir alan. Bu nedenle kuş ve doğa fotografçılarının bu aylarda yoğun ilgisi olduğu gibi rüzgar sörfü için yıl boyunca aldığı kaliteli rüzgarı sayesinde kite surf ve wind surf öğrenimi için de uygun bir alan. Yaz aylarında kuruyan gölün dibinde kalan siyah balçığın ise pek çok rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor.

 Tuz Gölü

9. Peynir Kayalıkları

Kuzu Limanı'nın hemen yanındaki buruna yakın bir mevkide bulunan Peynir Kayalıkları, depremlerle yükselmiş volkanik bir zemin üzerinde rüzgar ve dalgaların izlerini bırakmasıyla oluşmuş mükemmel ve ihtişamlı bir görüntüye sahip doğal güzelliklerden.

 Peynik Kayalıkları Gökçeada

10. Aşıklar Koyu

Aşıklar Koyu

 

Gökçeada hakkında detaylı bilgiler için www.gokceadaimroz.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gökçeada, bakir koyları, tertemiz plajları, soğuk suları, gezilmesi ve görülmesi gereken Rum Köyleri'yle olduğu kadar fotograf tutkunları için de oldukça ilgi çekici bir yer.

Yılın hemen her ayında, her hava koşulunda mükemmel fotograflar yakalayabilirsiniz. Tuz Gölü, Marmaros Şelalesi, Semadirek Adası'nı ve Kaleköy'ü izleyebileceğiniz Eski Bademli Köyü, kendi gözlerinizle milyonlarca yıldızı aynı anda izleyebileceğiniz Yıldız Koyu ve daha pek çok farklı ve şaşırtıcı yerleriyle Gökçeada, fotograf avcılarını bekliyor.

Sizler için adaya uğramış fotograf tutkunlarının çektiği 12 fotografı derledik.

1. Gökçeada'ya bir bakış

 

2. Gökçeada'dan Semadirek Adası'nın görünümü

Fotograf: Cem Kurtuluş

web: www.cemkurtulus.net

3. 

4.

5. Gökçeada Kaleköy

6. Gökçeada Tepeköy

7.

8. Gökçeada Yıldızkoy

9.

10.

11. Gökçeada Kaleköy

12. Gökçeada Yıldızkoy

Yolunuz Gökçeada'ya düştüğünde yıllar boyu unutamayacağınız lezzetlerle tanışmak istiyorsanız bu listeyi mutlaka not etmelisiniz.

1. Efibadem Kurabiyeleri

Gökçeada Efibadem Kurabiyeleri

Çelik ailesinin Meydani Pastaneleri, ürettikleri Efibadem kurabiyeleriyle isimlerini ada sınırları dışına taşımayı başarmışlar.

Rumlara ait özel bir un kurabiyesi olan Efibadem, adanın dışarıya açıldığı ilk ürünlerinden biri belki de ilki.

2. Damla Sakızlı Dibek Kahvesi

Gökçeada Damla Sakızlı Dibek Kahvesi

Eski bir Rum köyü olan Zeytinli'nin dar, serin ve mağrur sokaklarını dolaşırken karşınıza çıkan kahvehanelerde sizi çok özel bir lezzet bekliyor.

3. Sakızlı Muhallebi

Gökçeada Damla Sakızlı Muhallebi

Şüphesiz Ege adalarının en ünlü lezzetlerinden biri, Gökçeada'da kullanılan kaliteli sakızların tadını uzun yıllar unutamayacaksınız.

4. Ada Şarapları

Gökçeada Şarapları

Son yıllarda yeniden eski gücüne kavuşmaya çalışan 7000 yıllık şarapçılık geleneği, yeni yatırımcılarla önemli yol katetmiş durumda.

5. Ada Reçelleri

Gökçeada Reçelleri

Domates reçelinden, apurna reçeline kadar şimdiye kadar belki de hiç duymadığınız reçellerin tadına bayılacaksınız.

6. Organik Ada Balı

Organik Gökçeada Balı

 

7. Adanın tamamen doğal ortamda yetişen lezzetli etlerinin tadına bakmadan dönmeyin

Gökçeada Oğlak Çevirme

 

8. Ve tabi ki Yunan Tavernaları, eski bir geleneğin son temsilcileri

Gökçeada Taverna

Taverna dediysek televizyonlarda, şehirlerde denk geldiğiniz tavernalar gelmesin gözünüzün önüne. Gökçeada'da sayısı hayli azalmış olsa da 

harika mezelerini, kaliteli şaraplarını ve özellikle karides tava ile ahtapot kızartmalarını ıskalamamalısınız.

Son imar planlarının açıklanmasıyla yapılaşma baskısıyla karşı karşıya kalan Gökçeada ve Bozcaada için açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, adaların üzerindeki yapılaşma baskısının ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

Özellikle Bozcaada'da sivil toplum kuruluşları ve yerel yöneticilerin tepkilerini dikkate aldıklarını ifade eden bakan İdris Güllüce, adalar için tüm gelişme planlarını kaldırdıklarını açıkladı. 

Bakan İdris Güllüce, "Adaların yapılaşma baskısı altında kalmaması için yeni düzenleme yaptık. Nüfusu göz önüne alarak tüm gelişme kararlarını kaldırdık" dedi.

Yeni düzenlemeler yapılan planın onaylandığını ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:

"Bozcaada ve Gökçeada ilçelerindeki planla verilen gelişme alanlarına, turizm alanlarına yapılan itirazlar göz önüne alınarak plan hedef yılı nüfus kabulleri kapsamında yeni gelişme alanlarına ihtiyaç olmadığı değerlendirilerek, daha önce onaylanmış olan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı (1993-1996 tarihli) kararları korunmuş, onaylı alt ölçekli plan kararları haricinde tüm gelişme kararları kaldırılmış, Adalardaki tarım alanlarının korunması ve tarımsal faaliyetin sürdürülebilirliğinin sağlanması doğrultusunda plan hükümlerinde ilave düzenlemeler yapılmıştır."

Unutulmaz bir tatilin anahtarı cebinizde mi olsun istiyorsunuz? O halde sadece Gökçeada ‘da bulabileceğiniz şeyler için tavsiyelerimizden yararlanmaya ne dersiniz? Sizler için hazırladığımız özel tavsiyelerle Gökçeada tatiliniz unutulmazlar listesine eklenecek. 

*Dolunay zamanında Gökçeada’da bulunmanın keyfi hiçbir yerde yoktur. Kaleköy’deki serin kayalıkların üstüne oturun ve günbatımını seyretmeye başlayın.  Yani bir yanda güneşin batışı diğer yanda ayın doğuşunu izlemeden bu adayı terk etmeyin.

*Gözünü sevdiğim Rum eğlenceleri deyip “Meryem ana şenliklerine” gözü kapalı katılın. Daha önce görmediğiniz bir eğlence tarzı yaşamaktan korkmayın, çekinmeyin.

*Gökçeada’yı dolaşırken sürekli su satın almanıza gerek yok özenle her yere yapılmış çeşmelerden kana kana su içmeden gelirseniz ada size küser.

*Mustafa’nın Kayfesi’nde lezzetli bir kahvaltı, Aydıncık plajında sörf yapın, Bademli’ de kahvenizi yudumlayın, leziz oğlak tandır, nefis kuzu kapama yemeklerini de yemeden gününüzü sonlandırmayın.

*Endemik sabun atölyesi hiç duydunuz mu? Gökçeada’da ne alırsanız ne içerseniz her şey organik. Endemik bir yaşamın sırrını çözmeden, organik sabunlar almadan şehrinize dönüş bileti kesilmeyecek.

*Rum usulü sakızlı muhallebi yemeden ve dibek kahvesi içmeden ada sakinleri sizleri asla bırakmaz.

*İlla farklı bir konsept isterim diyen sizlere “AVLU İMROZ” restoranına gitmenizi öneririz. Orijinal bir dizayn ve lezzetli yerel mezeler sunan bir mekanda yemek yemenin keyfi paha biçilemezmiş diyeceksiniz.

Not: Tabi bunların yanında Gökçeada gerçekleri var ki onlarda eminim size nostaljinin son demini yaşatacaktır. Feribottan indiğinizde sizi karşılayacak bir yerleşke görmeyi hayal etmeyin bunun için 7 km yol almanız gerekiyor. Denize yakın evler sadece Kaleköy limanında var ve adada ziraat ve iş bankasından başka banka yok. Toplu taşıma öyle sizi her yere bırakmıyor maalesef veya her 1 km de bir otobüs durağı olmasını beklemeyin yolcu taşımaları merkezden başka bir yerde yapılmaz. Gülü seven dikenine katlanır atasözünü sık sık kendinize telkin edebilirsiniz. Ama unutmayın ki siz bir tatildesiniz, Gökçeada'yı keşfedin, adada yaşamanın keyfini çıkarın.

Haftasonundan bu yana tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava dalgası, Çanakkale'de deniz ulaşımını aksattı. Özellikle adalar hattında Kabatepe-Gökçeada feribot seferlerinin perşembe günü de yapılmayabileceğini açıklayan Gestaş, cuma günü itibariyle hava şartlarının normalleşmesiyle birlikte feribot seferlerine devam edileceğini beklediklerini açıkladı.

Özellikle Gökçeadalı'ları yakından ilgilendiren bu gelişmenin ardından adada yaşanan elektrik kesintileri de vatandaşları isyan noktasına getirdi. Elektrik dağıtım firması UEDAŞ hakkındaki şikayetleri önceki hafta yaşanan kablo arızası nedeniyle isyan noktasına gelen vatandaşlar, bu hafta da aynı sorunlarla başbaşa kalması ve elektronik aletlerinde meydana gelen hasarlar nedeniyle imza toplamaya başladılar.

 

Kuzey Ege'de üç gündür etkisini sürdüren şiddetli fırtına Kabatepe Limanı'nı vurdu. Zaman zaman şiddeti 11-12'yi bulan rüzgar nedeniyle oluşan dev dalgalar, suyun dibindeki taşları Kabatepe Limanı'na savurdu.

Şiddetli lodos etkisini Kuzey Ege'de hissettirmeye devam ediyor. Ege Denizi'nde oluşan dalgaların boyu 7-8 metreyi buldu. Cuma gününden bu yana yapılmayan Kabatepe-Gökçeada feribot seferlerine pazartesiden itibaren devam edileceği açıklandı. Fırtına sonrası ilk yapılan incelemelerde Kabatepe Limanı'nda bulunan taşlar nedeniyle araç trafiğine kapandı. Yapılacak temizlik çalışmalarının ardından lodosun etkisinin kaybetmesiyle feribot seferlerine devam edilmesi bekleniyor.

Gökçeada feribot seferleri için en güncel feribot saatlerine www.gokceadaimroz.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

KABATEPE - GÖKÇEADA

Haftaiçi Uygulanan Tarifemiz
Kabatepe'den Hareket Gökçeada'dan Hareket
08:00 07:00
10:00 10:00
13:00 13:00
16:00 16:00
19:00 19:00
21:00 21:00

 

Haftasonu Uygulanan Tarifemiz
Kabatepe'den Hareket Gökçeada'dan Hareket
07:00 07:00
09:00 09:00
11:00 11:00
13:00 13:00
15:00 15:00
17:00 17:00
19:00 19:00
21:00 21:00

Ücret tarifesi için tıklayın

Not: Hatlarımızda yoğunluk olduğu durumlarda saatsiz olarak sefer tarifesi uygulanmaktadır.

Cuma akşam saatlerinde 3 günlük şiddetli rüzgarın etkisi altına aldığı Gökçeada'da hayat durma noktasına geldi.

Cuma gecesi merkezde bulunan Fatih Camii'nin minaresinin uçtu. Cuma günü akşam saatlerinden bu yana şiddeti 9 ila 11 arasında değişen lodosun pazar günü etkisini arttıracağı belirtildi. Gökçeada Belediyesi perşembe gününden itibaren vatandaşlarını tedbir almaları konusunda uyarıyor.

Adanın kötü hava koşulları sağlığı da tehlikeye attı!

Cuma günü saat 17:00 sularında kalp krizi geçiren bir hasta Gökçeada Devlet Hastanesi acil servisine yatırıldı. Yapılan kontrollerin ardından hastanın Çanakkale'ye sevk edilmesi gerektiği belirtildi. Ancak Gestaş'ın gemi seferlerini iptal etmesi, Gökçeada Devlet Hastanesi'nin hizmetinde bulunan sağlık botunun hava koşulları nedeniyle kullanılamaması üzerine önce sahil güvenlik daha sonra ise Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçildi. Gökçeada Kaymakamlığı ve Çanakkale Valiliği'nin çalışmalarıyla saat 22:20 sularında Bursa'dan kaldırılan bir askeri helikopter ise adaya ulaşmasına rağmen hava koşulları nedeniyle Gökçeada'ya iniş gerçekleştiremedi.

Yaklaşık 2 gün daha devam edecek kötü hava koşulları nedeniyle kalp krizi geçiren hastanın Gökçeada Devlet Hastanesi'nde müşahade altında tutulduğu belirtildi.